Kváskovej chleba

Kváskovej chleba

Ingredience

Jeden bochník (600 g), příprava 15 minut, kyne přes noc, pečení 60 minut.

Postup

Vstup do kuchyně, pekaři!

Hoď oko na kvásek. Jede? Bublá-li jak hrnečku, vař!, je nejvyšší čas péct.

Takže ty ingredience: mouka, kvásek, sůl, kmín, voda teče z kohoutku. Vem si co největší mísu, jinak budeš mít kuchyň zaprášenou moukou. A nezapomeň na semínka.

Do mísy dáš nejdřív všechno sypký – mouku, sůl, kmín a pěkně promícháš.

Jo, ty semínka ještě…

Po smísení všeho sypkého přidáš kvásek. Kolik? Říká se 12 lžic, ale je to jedno. Čím víc ho dáš, tím rychlejc a víc ti chleba vykyne. Já dávám tolik, aby mi trochu zbylo na přístě. Jasný jak facka.

Mícháš, mícháš až ti vznikne hrudkovitá sypká směs.

Teď přidáš vodu, tak akorát (cca 300 ml). Když to přeženeš, přidáš mouku. Nic se neděje.

Mícháš vařechou, bolí tě ruka.

Mlátíš do těsta hlava, nehlava. Pěkně si mísu zapři o tělo a buš do toho ze strany a snaž se těsto mít hladký a pěkně provzdušněný. Já to flákám a taky to stačí.

Těsto „naleješ“ do formy. Jestli némáš nelepivou, vymasti ji.

Hle, hotovo.

Formu šoupnu do studený trouby a nechám přes noc kynout. Doporučuju pod formu dát plech. Pokud máš našláplej kvásek, muže ti prekynout a zasvinit troubu. Já ho třeba škrábal z topení…

Mísu hned umej, nebo naopak vůbec nemej a až budeš péct přístě, jen z ní zbytky těsta seškrábeš (tak se dělal kvásek dřív) a přimícháš do těsta.

Kvásek můžeš hned nakrmit (lžíce žitný mouky a voda) nebo nechat hladovět. Záleží na tobě.

Pak ho dej pěkně na místo, ideálně do lednice, tam kyne pomaleji a nemušíš ho tolik krmit (záleží, jakou máš spotřebu chleba).

Ráno mrkneš na chleba a hle! V ideálním případě nakynul. Recept praví, že bys měl nechat těsto kynout asi 4 hodiny, pak znova zamíchat a nechat kynout ještě 2 hodiny. To je zbytečně komplikovaný…

Takže stačí ráno spustit troubu a jít si ještě na hodinu lehnout. Původní recept je zas o něco složitější: pečeme 25 minut na 200 °C a dalších 25 minut na 180 °C. Vysoká teplota dělá kůrčičku, nízká chleba dopejká uvnitř. Znáš svojí troubu? Já peču celou dobu na „něco mezi“ a koryto nechám v troubě 1 hodinu a 15 minut (nepředehřívám).

Dopečeno. Test špejlí neprovádím, ale nezkušení pekaři můžou.

Chleba vyklepneš na prkýnko a ideálně něčím podložíš, ať se nezapaří. Necháme vychladnout.

Teprve až zakrojíš, poznáš, jak ti chleba pěkně vykynul. Záleží to dost na poměru muk (pšeničná kyne nejlíp, naopak jenom žitná kyne málo). Pokud je střída lepivá (lepí se hlavně na nůž), znamená to, žes pekl moc krátce. Jinak maž máslem a mlaskej.